Ekonomi

Karbon yakalama teknolojileri 2030 yılına kadar sisteme dahil edilecek

Türkiye Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) Başkanı Hasan Hüseyin Erdoğan, Türkiye Milli Güç Planı kapsamında yerli kömür santrallerindeki karbon yakalama teknolojilerinin 2030 yılına kadar sisteme dahil edileceğini belirtti.

Erdoğan, 4. Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, kömürün elektrik üretiminin yanı sıra demir-çelik, çimento, kimya sanayi ve kağıt üretimi gibi geniş kullanım alanına sahip kesintisiz ve her zaman bir güç kaynağı olduğunu belirtti.

Saf kömür teknolojilerinin enerji alanındaki değişim ve dönüşümde değerli bir rol oynayacağına işaret eden Erdoğan, “Ülkemizde kömür madenciliğini geliştirmek, teknolojik gelişmeleri takip etmek ve bu alandaki çalışmaları başarıyla yürütmek temel amacımızdır. iş sağlığı ve güvenliği.Günlük hayatımızda kullandığımız birçok teknolojik eserin kaynağı bu branştan beslenmektedir.Amacımız kömürün klasik kullanım alanlarını ileri teknoloji ile dönüştürerek üretimdeki pazar payını arttırmaktır.Bugün KÖMÜRDER olarak, 48 üyemiz ile yerli kömür üretimini artırmayı ve kömürü farklı branşlarda aktif, verimli ve sürdürülebilir bir şekilde kullanmayı hedefliyoruz.” dedi.

“Türkiye 21 milyar ton kömür rezerviyle büyük bir potansiyele sahip”

Türkiye’nin yaklaşık 21 milyar tonluk kömür rezerviyle büyük bir potansiyele sahip olduğu bilgisini paylaşan Erdoğan, 2018’de 100 milyon ton olan yerli kömür üretim rekorunun 2022’de kırılacağının tahmin edildiğini belirtti.

Türkiye Milli Enerji Planı kapsamında yerli kömür santrallerinde karbon yakalama teknolojilerinin kullanımının 2030 yılına kadar sisteme dahil edileceğini vurgulayan Erdoğan, “Belirlenen hedeflere göre mevcut kömürlü termik santrallerin elektrik üretimine devam edilecek ve biz de bu santrallerin elektrik üretim oranını saf kömür teknolojileri ile harmanlayacağız. Üreteceğimiz yerli kömür ile hem saf kömürün gücünü yaygınlaştıracağız hem de ekonomik büyümeye zemin hazırlayacağız.” ifadeleri kullandı.

Erdoğan, net sıfır emisyon hedefleri çerçevesinde elektrik üretimi, sanayi ve ısınmada kullanılan kömürün karbon ayak izinin 2053 yılına kadar azaltılmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda karbon ayak izini azaltmak için kömürle elektrik üreten termik santrallerde yeterli alana sahip olan paydaşlarımız kendi sahalarına güneş enerjisi santralleri yaptırmaktadır. Yüzyıl Enerji’ kapsamında madencilik, bilim, teknoloji, Ar-Ge ve inovasyonda dışa bağımlılığı azaltmak için yerli kömür kullanacağız. ve çevreye duyarlı bir şekilde.”

Öte yandan Erdoğan’ın konuşması sırasında “Havası kirli, parası kirli, Nerede temiz?” Pankart açan Greenpeace üyesi bir aktivist, güvenlik görevlileri tarafından dışarı çıkarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu