Ekonomi

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, 2024 yılının ilk enflasyon raporunu sunarak, enflasyonla mücadele çabalarının süreceğini belirtti.

2024 yılının ilk enflasyon raporu sunumunu Merkez Bankası’nın yeni başkanı Fatih Karahan yaptı. Karahan, mesajında, “Enflasyonu düşürme çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Enflasyon görünümünün bozulmasına izin vermeyeceğiz.”

BELEDİYE BAŞKANI KARAHAN’DAN DİKKAT DEĞERLENDİRME MESAJLARI

TCMB Başkanı Fatih Karahan’ın “Enflasyon Raporu 2024-I” sunumundan öne çıkanlar şöyle; “Merkez Bankası olarak güçlü ekibimizle birlikte enflasyonu düşürme yönündeki çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz. Enflasyon hedeflerimizle uyumlu seviyelere ulaşana kadar parasal sıkılığı sürdürme kararlıyız.

“ENFLASYON BEKLENTİLERİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz.

“EKONOMİMİZİ KALICI FİYAT İSTİKRARINA ULAŞTIRACAĞIZ”

Kalıcı fiyat istikrarını sağlayana kadar politika duruşumuzu sürdürerek enflasyonu öngördüğümüz patikaya indireceğiz ve orta vadede ekonomimizi kalıcı fiyat istikrarına kavuşturacağız.

“MALİ FREKANS KÜRESEL ÖLÇEKTE KORUNACAK”

Küresel ölçekte önümüzdeki dönemde faiz indirimlerinin zamanlaması ve hızı önem kazanmaya başladı. Merkez Bankalarının kademeli olarak indirim çalışmalarına devam edeceği ve küresel ölçekte parasal sıkılığın korunacağı değerlendiriliyor.

“OTOMOBİL İTHALATININ ARTIŞI YAVAŞLADI”

Sıkılaştırma adımlarımızla talebi dengeleme süreci başladı. Perakende satışların mevcut seviyesinin halen dirençli olduğunu değerlendiriyoruz. Parasal duruşumuzu korumaya kararlıyız. Son dönemde ithalat eğilimi zayıfladı. Otomobil ithalatındaki artış da bu dönemde yavaşladı. Ocak ayına ait geçici veriler dış ticaret eğilimlerindeki iyileşmenin sürdüğünü gösteriyor.

“KONUT FİYATLARININ ARTIŞ HIZI BELİRTİLEN YAVAŞLADI”

Mevcut istikrarda iyileşmenin devam edeceğini öngörüyoruz. Hizmet enflasyonu eğiliminde son çeyrekte bir yavaşlama olsa da istikrarlı seyrini sürdürüyor. Hizmet enflasyonundaki katılığın değerli bir bileşeni de kiralardır. Konut piyasasındaki gelişmeler öncü gösterge olarak yakından takip edilmektedir. Büyük şehirlerde konut fiyatlarındaki artış hızının yavaşladığı görülüyor. Enflasyon beklentilerinin düzeyi ve dağılımında önemli iyileşme gözlenmiştir. “Beklentilerin varsayım aralığına yakınlaşması para politikasının duruşu açısından değerli bir kriter.”

akkisla-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu